“Trimite un copil la culcare intr-un pat moale” – Actiune caritabila – Martie2014

In luna Martie, Teacher Mihaela a reprezentat Cuibusoul Zanelor in cadrul mai multor actiuni caritabile. Mai jos gasiti mesajul ei.

“Gradinita noastra a participat si anul acesta la  targul de caritate organizat  de biserica Sfantul Nicolae din cartierul Titan.Va pot spune ca, inca de cand am ajuns cu anuntul si propunerea de participare, intreg personalul gradinitei, dar mai ales copiii, de la mic la mare, s-au mobilizat rapid, si au  confectionat tot felul de felicitari, accesorii, martiosare, unele mai frumoase decat altele, astfel incat sa fie vandute cat mai profitabil. Scopul nostru era acela de a aduce o contributie importanta targului, pentru a se putea cumpara cat mai multe patuturi pentru Campusul de copii „Sfantul Sava” din localitatea Bisoca.

O mare parte dintre acestea le-ati putut admira de-a lungul celor doua saptamani, de la inceputul lunii martie, timp in care au fost expuse in holul gradinitei noastre.

Tinem sa va multumim din suflet atat dvs pentru fiecare ajutor pe care ni l-ati oferit, cat si copiilor dvs., care au creat o multime de martisoare. La standul special “prokinder” acestea s-au vandut  extreme de bine (10, 20, 30 lei /buc. )

La finalul targului am desfacut cutiile de colectare si am inceput a numara; spre surprinderea tuturor, suma stransa in acest an a fost una destul de generoasa, spunem noi ( 5310lei). Iata ca intr-adevar, Dumnezeu este mare!

Tot in aceasta perioada am mers impreuna cu un grup de persoane, membri  ONG-ului nou infiintat “Oameni  de actiune”  la  Centrul de Ingrijire si Asistenta pentru Persoane Varstnice “Sf.Ana”, pentru a le oferi doamnelor minunate felicitari, flori si bratari coloate in rosu si alb,  realizate de prichindeii nostri.

Va pot marturisi ca fiecare batranica in parte ne-a multumit cu lacrimi in ochi si imbaratisari fierbinti pentru toate martisoarele oferite; cele mai apreciate si admirate au fost felicitarile confectionate de copii  prin tehnica origami, quilling s.a.

La final, parintele paroh Daniel Goga a insistat sa va transmit numai gandurile bune, mii de multumiri, pace, binecuvantari la tot pasul si iubire cat se cuprinde in sufletele dvs minunate, atat doamnei directoare pentru disponibiltate si implicare, cat si cadrelor didactice, copiilor si implicit parintilor.

Dumnezeusa ne ajute si sa putem face astfel de gesturi cat mai des posibil!

“Bogateste cel care da, nu cel care primeste!”  – “Daruind vei dobandi!”

Cu mult drag, teacher Mihaela Mihai – grupa Elephants”

Posted in Activităţi cu copiii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.